Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Izdevējdarbība
Pēdējās izmaiņas veiktas:
22.08.2015

Atvērtās piekļuves izdevējdarbība sniedz iespēju dot piekļuvi pētnieciskām publikācijām tiešsaistē  bezmaksas, tas nozīmē jebkuram pētniekam jebkur pasaulē. Šīs izdevējdarbības veicināšanai tiek izstrādāti uzņēmējdarbības modeļi, kas paredz elektronisko izdevumu izplatīšanu bezmaksas. Līdz šim lielākā attīstība notikusi žurnālu publicēšanā, taču ar vien biežāk sastopama arī monogrāfiju publicēšana atvērtā piekļuvē.

Saņemot finansējumu pētījumam ir jāiepazīstas ar finansiālo līdzekļu sniedzēja nosacījumiem, kur nereti ir atrunātas arī prasības par rezultātu izplatīšanu.

Piemēram, zinātniskām publikācijām, kas tapušas pateicoties Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju atbalsta programmas "Apvārsnis2020" (Horizon2020) finansējumam, jābūt publiskotām atvērtā piekļuvē, un 2015.gadā ir aizsācies pilotprojekts, kas paredz un aicina publiski padarīt pieejamus arī cita veida pētnieciskās darbības rezultātus - pētnieciskos datus.

Zinātnisko publikāciju autori vai projektu koordinētāji var izvēlēties kādu no variantiem, kā publiskot publikāciju atvērtā piekļuvē:

  1. Pētījumam atbilstošs atvērtās piekļuves (open access) žurnāls - izmaksas par raksta ievietošanas nosaka žurnāla veidotāji (par vērtīgu ir atzīta šo publikāciju ievietošana paralēli institucionālajā repozitorijā);
  2. Pētījumam atbilstošs žurnāls (izdots pēc tradicionālā modeļa - maksā žurnāla lasītājs) - šajā gadījumā autors vienojas ar izdevēju par atļauju šīs publikācijas pilntekstu došanu atvērtā piekļuvē 6 - 12 mēnešus pēc publicēšanas. Metadatu ieraksts par publikāciju ar pievienotu pilnteksta failu ir jāievieto institucionālajā repozitorijā, kur, ja būs noteikts embargo periods (6 - 12 mēneši), sākumā būs pieejams tikai metadatu ieraksts, un pēc embargo perioda būs pieejams arī pilnteksts;
  3. Institucionālais vai nozaru repozitorijs - autors deponē publikāciju, ievietojot e-repozitorijā metadatu ierakstu un pilntekstu. Latvijas Universitāte uztur LU e-resursu repozitoriju, kurā publikācijas un citus materiālus var publiskot bez maksas. Vairāk informāciju skatīt šeit.

Izdevēju noteikumi laiku pa laikam mēdz mainīties, tāpēc nepieciešams pirms katras publicēšanas tos pārskatīt vēlreiz.