Aicinām politikas veidotājus un citus interesentus iepazīties ar informatīvu izdevumu “Novērtējošās bibliometrijas principi DORA/ CoARA kontekstā” (Principles of Evaluative Bibliometrics in a DORA/CoARA Context), kurā sniegta visaptveroša bibliometrijas izpēte un aplūkota tās loma zinātnes novērtēšanā.

Dokumenta izstrādes mērķis ir pārskatīt bibliometrijas pamatprincipus. Bibliometrija kā nozare attīstās jau kopš pagājušā gadsimta un šobrīd saskaras ar izaicinājumiem, ko ietekmē strauji mainīgā sociālā un tehnoloģiju vide. Bibliometrija plaši tiek izmantota kā pētniecības pārvaldības rīks, tomēr tās neatbildīga izmantošana ir raisījusi kritiku un aktualizējusi nepieciešamību pārskatīt un no jauna formulēt bibliometrijas lomu pētniecības novērtēšanā. Materiāls var noderēt kā ceļvedis, kas sasaista bibliometriju ar citām praktiskām pieejām, atbalstot zinātnes politikas veidošanu un iesaistītās puses.

Dokumenta izstrādātāji ir Granadas Universitātes (University of Granada) pētnieku grupa sadarbībā ar INGENIO (CSIC-UPV) pētniecības institūtu. Dokumentā ir definēti galvenie principi, kas atbilst Sanfrancisko Deklarācijā par pētniecības novērtēšanu (San Francisco Declaration on Research Assessment; DORA) un Koalīcijas par pētniecības novērtēšanas veicināšanu (The Coalition for Advancing Research Assessment - CoARA) noteiktajiem principiem.

Resurss sastāv no divām pamatdaļām. Pirmajā ir sniegts ievads par bibliometrijas vēsturisko attīstību, definīciju un sistematizāciju. Otrajā daļā ir izvērsts pārskats par pieciem izstrādātajiem principiem:

1. Atbalsts lēmumu pieņemšanai (Principle of support for decision-making). Bibliometrijai nevajadzētu būt galvenajam novērtēšanas instrumentam, bet gan darboties kā papildu rīkam. Bibliometrijas uzdevums ir sniegt objektīvus datus, informāciju, atbalstot lēmumu pieņemšanu zinātnes politikas jomā.
2. Sadarbība ar ekspertiem (Principle of collaboration with experts). Novērtēšanā būtu jāapvieno bibliometriskā analīze ar ekspertu vērtējumu, integrējot gan kvantitatīvo, gan kvalitatīvo perspektīvu, iegūstot objektīvāku un līdzsvarotāku novērtējumu.
3. Konteksta ievērošana (Principle of respect for contexts). Bibliometriskie rādītāji ir jāpielāgo katras zinātņu nozares, akadēmiskās izaugsmes un ģeogrāfiskā reģiona specifiskajam kontekstam, izvairoties no universāla lietojuma, kas var neatbilst realitātei.
4. Metrikas daudzdimensionalitāte (Principle of metric multidimensionality). Novērtēšanā jāņem vērā vairākas zinātniskās ietekmes dimensijas – ne tikai ar publikācijām un citējamību saistīti rādītāji, bet arī ietekme uz izglītību, ekonomiku, tehnoloģijām un sociokultūru.
5. Datu pārbaude un atvērtība (Principle of data verifiability and openness). Nodrošinot novērtēšanā izmantoto datu pārredzemību un pārbaudi, tiek veicināta ētiska un atbildīga informācijas pārvaldība. 

Lasīt dokumentu
 

Share