Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Amnesia – rīks pētniecības datu anonimizēšanai
Nacionālais atvērtās piekļuves dienests
06.04.2018.

OpenAire platformā pieejams rīks pētniecības datu anonimizēšanai. Rīka darbības pamatā ir ideja - pārveidot datu kopu tā, lai to nevarētu attiecināt uz konkrētu personu.

OpenAIRE ir infrastruktūra pētniecībai, kas piedāvā pakalpojumus pētniekiem, pētījumu projektu vadītājiem un koordinatoriem, zinātnisko institūciju administratīvajam personālam, e-resursu repozitoriju veidotājiem un citiem speciālistiem, kuru darbs saistīts ar pētniecību. Zinātnē, tās rezultātu publiskošanā arvien aktuālāka kļūst pētniecības datu anonimizēšana. OpenAIRE platformā tiek piedāvāts pētniecības datu anonimizēšanas rīks Amnesia, kas ļauj aizklāt identificējošu informāciju datu kopās. Rīks vēl ir izstrādes procesā, taču jau pieejams pētniekiem un citiem interesentiem, lai to izmēģinātu un dotu atsauksmes tā uzlabošanai. OpenAIRE komanda augsti novērtēs ikkatru viedokli un ir gatavi attīstīt pētnieku sabiedrībai noderīgu un aktuālu informācijas tehnoloģiju risinājumu.

Amnesia ir fleksibls rīks pētniecības datu anonimizēšanai, kas ļauj pārveidot datus, izslēdzot identificēšanas iespējas. Rīks ne tikai aizklāj tiešos identifikatorus, piemēram, vārdu, uzvārdu, personas kodu utt., bet arī pārveido netiešos identifikatorus, piemēram, dzimšanas datumu un pasta indeksu, tā ka indivīdu identificēšana nav iespējama. Amnesia atbalsta K-anonimitāti (k-anonymity) un Km-anonimitāti (km-anonymity).

Amnesia ir uz tīmekļa tehnoloģijām balstīta lietojumprogramma, kas datu anonimizācijas algoritmam izmanto Java programmēšanas valodu (servera pusē). Rīks darbojas operētājsistēmās Windows un Linux, un tā darbībai nepieciešama Java 8 vai jaunāka versija. Amnesia rīks ir pieejams gan tiešsaistē, gan lejupielādējot. Amnesia pieejams šeit.

Atsauksmes aicinām sūtīt uz e-pasta adresi: amnesia-helpdesk@imis.athena-innovation.gr

 

Uzmanību! 24.aprīlī plkst.16 00 OpenAIRE darba grupa piedāvā piedalīties tīmekļseminārā* “Amnesia”. PIETEIKTIES ŠEIT!

*Tīmekļseminārs jeb vebinārs ir seminārs interneta vidē. Lai tajā piedalītos, Jums nepieciešama unikāla saite, kuru Jūs saņemsiet e-pastā pēc tam, kad būsiet reģistrējušies tīmekļsemināram. Lai dzirdētu seminārā runāto, nepieciešami datora skaļruņi vai austiņas. Seminārā iespējams iesaistīties, izmantojot datoram pieslēgtu mikrofonu vai rakstot tekstu diskusiju laukā.

 

Kontaktinformācija
Gita Rozenberga
Nacionālais atvērtās piekļuves dienests
e-pasts: napd@lu.lv