Lai saglabātu Eiropas pētniecības mantojumu, veicinātu jaunu zināšanu radīšanu un sekmētu zinātnisko izcilību Eiropā, ir nepieciešams spēcīgs repozitoriju tīkls un skaidri noteikta repozitorija loma pētniecības ekosistēmā. Aicinām iepazīties ar 2025. gada martā publicēto rīcības plānu par Eiropas pētniecības repozitorijiem un to nākotnes vīziju.

Rīcības plāna izstrādātāji – LIBER, OpenAIRE, SPARC Europe un COAR – par pamatu dokumentam izmantoja 2024. gadā rīkoto sabiedrisko apspriežu rezultātus. Rīcības plānā ir atspoguļots repozitoriju sniegtais ieguldījums atvērtajā zinātnē, kas bieži vien netiek pienācīgi novērtēts. Plāns ir nosaukts IMPACT-REPO Action Plan un atklāj repozitoriju vērtību četros galvenajos aspektos: ietekme, iekļaušana, uzticība un inovācijas. 

Ietekme - repozitoriji palielina pētniecības rezultātu sasniedzamību un to atkārtotu izmantošanu, padarot rezultātus pieejamus ārpus akadēmiskajām institūcijām. Ievērojot FAIR principus, repozitoriji atvieglo zināšanu izplatīšanu praktiķiem, nozares pārstāvjiem, politikas veidotājiem un sabiedrībai. 

Iekļaušana - repozitoriji nodrošina bezmaksas piekļuvi plašam pētniecības materiālu klāstam, novēršot ar maksu saistītas barjeras un mazinot zināšanu plaisu. Atšķirībā no komerciālām publicēšanās platformām, repozitoriji neprasa maksu par publicēšanu vai piekļuvi, sniedzot vienlīdzīgas iespējas pētniekiem, studentiem un sabiedrībai. 

Uzticība - repozitoriji, ko pārvalda akadēmiskās institūcijas, bibliotēkas un pētniecības centri, ir nekomerciāli, to misija ir aizsargāt saturu no komerciālu interešu ietekmes un tehnoloģiskās novecošanas riskiem. Repozitoriji īsteno saglabāšanas un drošības funkcijas, nodrošinot aizsardzību pret kibernoziegumiem, kā arī novēršot iespējamu datu zudumu. 

Inovācijas - repozitoriji pilda galveno zinātniskā satura centru funkciju, nodrošinot sadarbspēju ar mākslīgā intelekta vadītiem rīkiem un jauniem publicēšanās modeļiem. Repozitoriji nodrošina strukturētus, sakārtotus datus, kas nepieciešami mašīnmācīšanās lietojumprogrammām un ģeneratīvā mākslīgā intelekta rīkiem, lai attīstītu zinātni ētiski pamatotā un pārredzamā veidā. 

OpenAIRE, COAR, LIBER un SPARC Europe aicina institūciju vadītājus, politikas veidotājus un pētniekus atzīt repozitorijus par neatņemamu atvērtās zinātnes pīlāru. Iekļaujot jautājumus par repozitorijiem valstu un Eiropas pētniecības stratēģijās, mēs varam nodrošināt, ka tie būs noturīgi, gatavi mākslīgā intelekta ieviešanai un savstarpēji savienoti nākamajām paaudzēm. 

Plāns izstrādāts, lai to varētu izplatīt un izmantot jebkura organizācija vai repozitoriju tīkls Eiropā, tādējādi veicinot repozitoriju darbību vietējā kontekstā. 

Lasīt rīcības plānu 

4. jūnijā LIBER aicina interesentus pievienoties tīmekļsemināram, kurā plānots sniegt pārskatu par rīcības plānu, kā arī aplūkot inovatīvu repozitoriju pakalpojumu piemērus bibliotēku kontekstā. Vairāk par tīmekļsemināru var lasīt šeit.

Dalīties